andoridlogo
demencia

Demencia korai felismerése teszt

A One Step Dementia test egy olyan rizikó teszt, melynek segítségével a demencia (Alzheimer-kór) korai felismerése lehetővé válik. Ennek köszönhetően nemcsak a betegség előrehaladását lehet lassítani, hanem a betegek életminősége is jelentősen javítható.

Pozitív eredményt követő javaslat:

1. Életmód váltás (WHO ajánlás)

2. A tünetek mértékétől függően szakorvosi vizsgálat, illetve gyógyszeres kezelés javasolt.

3. A vizsgálat ismétlése ajánlott 6-12 hónap elteltévelA WHO ajánlásai a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatának csökkentésére

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számos ajánlást tett a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatának csökkentésére. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk ezeket az ajánlásokat, hogy segítsünk Önnek és szeretteinek az egészséges életmód kialakításában és a demencia megelőzésében.

1. Rendszeres testmozgás

• Naponta legalább 30 percig végezzen kardiovaszkuláris edzést olyan intenzitással, hogy a szíve gyorsabban verjen, mint általában, kifulladás közeli, de még beszédképes állapotban.

• Hetente legalább 2-3 alkalommal végezzen súlyzós edzést.

• Csökkentse az ülő, vagy fekvésben töltött időt és tartson fenn rendszeres testmozgási szokásokat, például sétáljon.

2. Egészséges táplálkozás

Az étrend és tápanyagok kontrollálása hatékony a demencia megelőzésében, mivel védi az agyi sejthártya foszfolipidjeit, megakadályozza a vérrögképződést, valamint antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásokat vált ki. Helyezze előtérbe mindennapi étrendjében a zöldségeket, halat gyümölcsöket, dióféléket, olívaolajat és a szárnyashúst.

Egy egészséges testtömegű személy esetében, aki naponta kb. 2000 kalóriát fogyaszt:

– A teljes energiafelvétel kevesebb mint 10%-a legyen szabad cukor, ami 50 g-nak felel meg.

– A teljes energiafelvétel kevesebb mint 30%-a legyen zsír.

– A telítetlen zsírok előnyösebbek, mint a telített zsírok és mindenféle transzzsírsavak, beleértve az iparilag előállított transzzsírsavakat és a rumináns transzzsírsavakat is

– Egyen teljes kiőrlésű gabonákat, halakat és szárnyas húsokat, kerülje a vörös húsokat és a feldolgozott szénhidrátokat

3. Dohányzásról való leszokás

A dohányosoknál a demencia kockázata 1,5-szerese a nemdohányzókhoz képest.

4. Alkoholfogyasztás mérséklése

A túlzott alkoholfogyasztás 1,7-szeresére növeli a kognitív károsodás kockázatát. Kerülje a napi 2 pohárnyi italnál több mennyiséget és a fogyasztást követő 3 napban tartózkodjon az alkoholfogyasztástól.

5. Testsúly kontrollálása

• Csökkentse testsúlyát kiegyensúlyozott étrenddel

• Szénhidrátok tekintetében helyezze előtérbe az alacsony glikémiás indexű ételeket (bab, lencse, zab és édesítetlen gyümölcsök).

• Számolja fel a mozgásszegény életmódot, és mozogjon fizikai adottságainak megfelelően.

6. Magas vérnyomás kezelése

A magas vérnyomást gyulladás, oxidatív stressz és endotél diszfunkció okozza. A hipertenzió felelős az agyi sejtek pusztulásáért és a memóriáért felelős hippokampusz is zsugorodik (hippokampusz atrófia).

7. Cukorbetegség kezelése

A magas vércukorszint ingadozásai növelhetik a demencia kockázatát. Tartsa a vércukorszintjét normál tartományban étrend módosítással, rendszeres testmozgással és szükség esetén orális hipoglikémiás szerekkel vagy inzulininjekciókkal.

8. Depresszió kezelése

Jelenleg nincs elegendő bizonyíték az antidepresszáns gyógyszerek használatának ajánlására a kognitív hanyatlás és/vagy demencia kockázatának csökkentése érdekében. A WHO irányelvei szerint a közepesen súlyos vagy súlyos depressziós zavarban szenvedő felnőttek számára a következő kezeléseket ajánlják:

• Psziho-szociális/nem gyógyszeres kezelés és tanácsadás

• Pszichoedukáció (a páciensnek és családjának)

• Rendszeres utánkövetés

• Antidepresszáns gyógyszer

9. Szellemi aktivitás fenntartása

Az agytorna segíthet megőrizni az agy épségét és lassítani a kognitív hanyatlást. Ajánlás: vegyen részt szellemi kihívásokban, például olvasásban, írásban, társasjátékokban és problémamegoldó tevékenységekben.

10. Társas kapcsolatok fenntartása

Az aktív társas élet segíthet megőrizni a mentális egészséget. Ajánlás: legyen része közösségi tevékenységekben, találkozókban, beszélgetésekben, telefonhívásokban vagy online közösségi médiában való részvételben.

Az Alzheimer-kór korai felismerése kulcsfontosságú a betegség hatékony kezelésében! A tesztet el tudja végeztetni néhány perc alatt a Platán Magánklinika mindkét egységében!

Platán Magánklinika – Platán Center 

Járóbeteg szakrendelés 
Cím: 8900 Zalaegerszeg, Platán sor 2-4 3.emelet 
Telefon: +3670 703 4564
Email: info@platanklinika.hu


Platán Sebészeti Központ – Léda Ház 
Egynapos sebészeti / Műtéti szakrendelések
Cím: 8900 Zalaegerszeg, Ady Endre u. 58 fsz 4-5 
Telefon: +3692 693 000
Email: info@platanklinika.hu

Foglaljon időpontot néhány perc alatt ide kattintva!

A One Step Dementia test egy olyan rizikó teszt, melynek segítségével a demencia (Alzheimer-kór) korai felismerése lehetővé válik. Ennek köszönhetően nemcsak a betegség előrehaladását lehet lassítani, hanem a betegek életminősége is jelentősen javítható.